Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami mailowo pod adresem:
biuro@supertrawnik.pl

lub telefonicznie:
+48 601 440 000

Producenci
Podlewanie - o czym należy pamiętać?
Podlewanie - o czym należy pamiętać?

Istota podlewania roślin - dlaczego to jest tak ważne? 

Rośliny, jak wszystkie organizmy żywe, potrzebują do życia składników odżywczych, mineralnych i wody. Podcinanie ich lub długotrwałe działanie promieni słonecznych sprawiają, że roślinność traci substancje niezbędne do życia. Może to prowadzić do wysychania i obumierania. Właśnie dlatego systematyczne podlewanie roślin jest tak ważne. Szczególnie w okresie letnim, kiedy narażone są na szybkie wysuszenie. Jednak ile wody powinny się używać, kiedy podlewać i w jaki sposób? W celu zapewnienia roślinom najlepszych warunków stworzyliśmy ten krótki poradnik odpowiedniego podlewania. 

 

Zapewnienie odpowiedniej wilgoci

Do prawidłowego wzrostu i rozwoju większość roślin potrzebuje stałego poziomu wilgoci w glebie. Z tego powodu powinniśmy regularnie go kontrolować. Warto jednak wiedzieć, że lekkie przesuszenie pomiędzy kolejnym nawadnianiem może okazać się pożyteczne. Dzięki temu korzenie roślin otrzymują bodziec do rozrostu. 

Częstotliwość podlewania - kiedy i ile? 

Przydatną wskazówką w kontekście podlewania grządek kwiatowych jest nawadnianie rzadziej, ale obficiej. Dostarczenie roślinom sporej ilości wody sprawia, że dociera ona do systemów korzeniowych, dzięki czemu są odpowiednio wilgotne. Pora dnia, w której podlewamy nasze kwiaty również jest ważna. Najlepszy jest późny wieczór lub wczesny poranek. Dzieje się tak, ponieważ ziemia ma wtedy niższą temperaturę. Z tego powodu mniejsza ilość wody zamieni się w parę, dzięki czemu rośliny pobiorą jej wystarczającą ilość, aby przetrwać kolejny, słoneczny dzień. 

Podlewanie na raty i odpowiednia ilość wody

Jeśli w krótkim czasie dostarczymy roślinom sporej ilości wody, może się okazać, że spłynie ona z grządki. Aby tego uniknąć powinniśmy rozłożyć podlewanie na kilka etapów. Dzięki temu dostarczymy roślinie odpowiednią ilość wody, jednocześnie mając pewność, że całość zostanie wchłonięta przez nią. 

Najważniejsze w podlewaniu jest właśnie dostarczenie odpowiedniej ilości wody całej roślinie. Kluczowe jest nawodnienie korzeni, ponieważ to one w głównej mierze odpowiadają za wzrost i rozwój rośliny. Równomierne nawodnienie gleby ma ogromne znaczenie do momentu zebrania plonów. Odpowiednie i równomierne podlewanie umożliwia automatyczny system nawadniania GARDENA. 

 

Suche liście - zdrowe liście 

Jeśli pozostawimy mokre liście na noc, mogą zostać zaatakowane przez pleśń. Zaś zmoczenie liści w pełnym słońcu może spowodować oparzenia. 

Precyzja, dokładność i umiar

Rośliny powinny być podlewane równomiernie z każdej strony. Najlepiej robić to dookoła, rozprowadzając w ten sposób wodę bardzo dokładnie. Pozwoli to na zwiększenie zdolności absorpcji substancji odżywczych z gleby. Trzeba pamiętać, aby nie zalewać rośliny. Przemoczona gleba utrudnia pobieranie tlenu korzeniom. 

 

Nie marnuj wody 

Czasami ciężko określić jaka ilość wody będzie dokładnie potrzebna do podlewania rośliny. Na całe szczęście można liczyć na pomoc automatycznego systemu nawadniania GARDENA, który równomiernie i efektywnie zaopatrzy wszystkie rośliny w odpowiednią ilość wody. 

Dobra gleba gwarancją sukcesu 

Warto zadbać o odpowiednie środowisko życia dla roślin. Najlepszym wyborem będzie gleba bogata w glinę. Zawiera ona spore ilości minerałów i łatwiej się rozszerza, dzięki czemu lepiej magazynuje wodę, a także dba o jej odpowiednie odprowadzanie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl