Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami mailowo pod adresem:
biuro@supertrawnik.pl

lub telefonicznie:
+48 601 440 000

Producenci
Promocje
Wąż płaski 10 m, 1,5" - zestaw GARDENA 5005-20
Wąż płaski 10 m, 1,5" - zestaw GARDENA 5005-20
199,00 zł 169,00 zł
szt.
GARDENA Classic zraszacz rotacyjny Foxtrot 1953
GARDENA Classic zraszacz rotacyjny Foxtrot 1953
46,99 zł 43,90 zł
szt.
GARDENA zraszacz Comfort turbinowy na szpilce  8144-20
GARDENA zraszacz Comfort turbinowy na szpilce 8144-20
137,00 zł 135,90 zł
szt.
Nawadnianie w ogrodzie, od czego zacząć?
Nawadnianie w ogrodzie, od czego zacząć?

Nawadnianie w ogrodzie, od czego zacząć?

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności to jeden z ważniejszych elementów koniecznych do prawidłowego wzrostu roślin. Dotyczy to trawników jak i roślin na grządkach czy rabatach.

Aby system nawadniania przyniósł oczekiwany efekt, najpierw potrzebujemy projektu. Można go wykonać samemu np. na stronie www.gardena.pl. Znajduję się tam planner, który może pomóc w planowaniu rozmieszczenia zraszaczy, przyłączy wody, rur, sterowników. W projekcie można nanieść też elementy ogrodu, dzięki czemu możemy dodatkowo architekturę krajobrazu.

Kiedy zdecydować się na system nawadniania?

Najlepiej planować w jaki sposób będziemy podlewać rośliny już na wstępnym planowaniu ogrodu. Przy mniejszym ogrodzie uznamy że wystarczające będzie użycie węża lub zestawu węża na wózku. Przy większej powierzchni warto przemyśleć i zaplanować system nawadniania i go zautomatyzować.

 

Elementy systemu nawadniania            

  • Rury

Do rozprowadzania wody w systemach zapewniających nawadnianie ogrodu stosuje się rury z polietylenu, są one elastyczne, wytrzymałe i łatwe do łączenia i układania.

Do rur należy dokupić odpowiednie złączki i trójniki.

 

  • Zraszacze i linie kroplujące

Wybór zraszaczy jest bardzo duży, warto sugerować się zasięgiem oraz rodzajem spryskiwacza. Wygodne przy terenach często koszonych zraszacze wynurzalne.

Przy nawadnianiu roślin warto przemyśleć montaż systemu nawadniania kropelkowego. Dostępne warianty odpowiednie do małych roślin oraz dużych krzewów czy drzew. Systemy mogą być montowane pod ziemią i zasilać bezpośrednio korzenie, jak i mogą być montowane na grządkach, co wygodne jest przy warzywach gdyż możemy z łatwością zdjąć daną linie kroplującą przy zbiorach czy pracach porządkowych na grządkach.

Przy większych systemach niezbędne będą rozdzielacze, dzięki nim można podzielić system na części i uruchamiać dane sekcje w innym czasie.

 

  • Sterownik

Aby system nawadniania mógł działać automatycznie musimy zaopatrzyć się w zestaw elektrozaworów oraz sterownik. Przy automatycznym systemie nawadniania ciśnienie wody utrzymywane jest w instalacji, po zaprogramowaniu komputer sterujący otwiera odpowiedni zawór zraszacza. Zautomatyzowanie daje nam gwarancję utrzymania odpowiedniej wilgotności nawet jeśli nie ma nas w domu.

 

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o technikach nawadniania zachęcam do pobrania ciekawego poradnika Gardena. Drugi katalog prezentuje inteligentne systemy nawadniania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl