Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami mailowo pod adresem:
biuro@supertrawnik.pl

lub telefonicznie:
+48 605 102 201

Producenci
Mulczowanie trawnika - alternatywna tradycyjnego koszenia
Mulczowanie trawnika - alternatywna tradycyjnego koszenia

Czym w ogóle jest mulczowanie? 

Nazwa tego procesu pochodzi od słowa mulcz, które oznacza dosłownie „okrycie gleby”, czyli warstwy materii organicznej rozkładanej na powierzchni gleby. Mulczowanie jest metodą pielęgnacji trawnika w sposób całkowicie przyjazny środowisku. Polega ono na tradycyjnym koszeniu trawnika z równoczesnym rozdrabnianiem pokosu na malutkie kawałeczki. Następnie są one wydmuchiwane z powrotem na trawę oraz równomiernie rozprowadzane pomiędzy roślinami. Ścięte źdźbła są o wiele mniejsze niż w przypadku tradycyjnego koszenia. Ten proces pielęgnacji trawnika funkcjonuje w tak zwanym „obiegu zamkniętym”. Oznacza to mniej więcej tyle, że ścięte i rozdrobnione źdźbła trawy zostają wykorzystywane jako pokarm dla innych organizmów żyjących w glebie. Dodatkowo sama trawa pobiera z nich substancje odżywcze. W ten sposób obieg się zamyka. Do mulczowania można wykorzystać słomę, siano, liście, zrębki drewna lub trawę. Jest metodą coraz popularniejszą i chętniej wykorzystywaną przez Polaków. 

 

O czym należy pamiętać podczas mulczowania?

Proces mulczowania może wydawać się banalnie prosty. Wystarczy przecież użyć specjalnej kosiarki mulczującej i po problemie. Nic bardziej mylnego. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów i cieszenia się idealnym trawnikiem, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

Przede wszystkim trawa nie może być za długa. Nie wolno również mulczować na mokrej trawie. Może się to skończyć zaburzeniem cyrkulacji powietrza i powstaniem pleśni. Poza tym trzeba dobrać odpowiedni rodzaj trawy do mulczowania. Najlepiej sprawdzi się mieszanka Mow Saver, która została opracowana specjalnie z myślą o kosiarkach mulczujących i automatycznych. Trawa ta nadaje się idealnie do procesu mulczowania, ponieważ szybko kiełkuje i wytwarza małą ilość biomasy. Dodatkowo nie trzeba używać przy niej dużej ilości nawozu, ponieważ sama sobie daje radę. Przy tym wszystkim trawa Mow Saver zapewnia doskonały, piękny i zdrowy trawnik. 

 

Kosiarki mulczujące - stworzone do mulczowania 

Do procesu mulczowania absolutnie niezbędne jest specjalna kosiarka, która jest przystosowana do tej czynności. Musi ona posiadać funkcję mulczowania. W kosiarkach mulczujących nie ma otworu, którym wylatywałaby ścięta trawa. Zamiast tego wiruje ona pod kopułą, gdzie zostaje mocno rozdrobniona za pomocą specjalnych ostrzy. Kiedy jest już wystarczająco przemielona, zostaje równomiernie rozprowadzona na trawniku, tworząc w ten sposób pożywienie dla innych organizmów. 

 

Mulczowanie - największe zalety

Przede wszystkim nasz trawnik będzie powodem uśmiechu na naszej twarzy. Ładniejszy, bardziej zielony i perfekcyjny w każdym centymetrze. Mulczowanie pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu. Odpady w postaci ściętych źdźbeł trawy są automatycznie wykorzystywane przez inne organizmy żyjące w glebie. Dzięki temu nie musimy poświęcać czasu na grabienie i składowanie resztek. 

Dzięki mulczowaniu nasz trawnik lepiej znosi suszę. Poza tym zużywamy mniej nawozów, a sam trawnik jest po prostu zdrowszy. Mulczowanie jest doskonałym sposobem na stworzenie trawnika idealnego. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl