Zainteresowany?

Skontaktuj się z nami mailowo pod adresem:
biuro@supertrawnik.pl

lub telefonicznie:
+48 605 102 201

Producenci
Jakie nasiona trawy wybrać?
Jakie nasiona trawy wybrać na nasz ogród czy działkę?

Czas na trawnik? Zadbany trawnik stanowi swoistą wizytówkę ogrodu. Jesteś na etapie planowania przestrzeni w ogrodzie? Przeczytaj od czego zacząć zakładanie trawnika i jak o niego dbać.

Wybór nasion trawy

Przymierzając się do zakupu nasion traw na nasz ogród warto przemyśleć kilka kwestii. Po pierwsze jaką mamy glebę na której wysiejemy nasiona, czy trzeba ją przygotować. A jeśli tak, to jak? Zwróćmy też uwagę czy teren jest zacieniony czy mocno nasłoneczniony, parametr ten jest również istotny w planowaniu nawadniania.

Kolejny ważny elementy przy wyborze rodzaju trawy to jej przeznaczeni, czy teren będzie intensywnie użytkowany np. przez dzieci przy placu zabaw, czy raczej będzie pełnił funkcje wypoczynkową i ozdobną.

Jaka trawa na suche tereny? Są mieszanki przeznaczone na trudne tereny, w tym piaszczyste, oczywiście nie oznacza to że takiej trawy nie trzeba podlewać. 

Jaka trawa najlepsza na działkę o dużej powierzchni? To też zależy od odpowiedzi na powyższe pytania, o glebę, nasłonecznienie czy intensywność użytkowania. Może warto rozważyć zastosowanie robota koszącego na naszym trawniku który oprócz oszczędności czasu na ręczne koszenie czy koszenie przez ogrodników daje korzyści wizualne oraz ekologiczne. Trawnik koszony codziennie do pewnej wysokości staję się gęsty, tworzy dywan a trawa jest mulczowana, bez konieczności wyrzucania trawy. Na czym polega mulczowanie? To zabieg rozdrabniania trawy przez kosiarkę i pozostawienie cienkiej warstwy na powierzchni trawnika. Jest to ekologiczny sposób pielęgnacji, pozostawiony pokos ulega rozkładowi stanowiąc dodatkowo naturalny nawóz.

Termin wysiewu traw

Wiosenny wysiew traw rozpoczynamy w połowie kwietnia, najlepiej do końca maja, aby pozwolić trawie porządnie wykiełkować i się zakorzenić.

Jeśli planujemy jesienny wysiew, najkorzystniej gdy upały ustaną, najpóźniej do połowy września. W tym terminie można również wykonać dosiew trawy.

Przygotowanie terenu i gleby

Teren przed wysianiem nasion najlepiej przygotować kilka tygodni wcześniej, czyli warto zacząć już w marcu. Na czym ma to polegać, przede wszystkim oczyszczanie z chwastów i korzeni. Drugi ważny element to przygotowanie samej gleby. Jaką ziemię lubi trawa?  Jak już wspomniałam przy wyborze nasion, powinniśmy zwrócić uwagę jakie mamy podłoże. Nawet jeśli kupimy nasiona trawy dedykowane dla naszego rodzaju gleby np. na teren piaszczysty warto dodać do gleby odkwaszonego torfu. Gdy ziemię mamy gliniastą dobrze dodać kompostu i drobnego żwirku. Jeśli chodzi o kwasowość gleby, odczyn powinien być słabo kwaśny o pH 5,6-6,5

Wysiew

Po wyrównaniu powierzchni, na tak przygotowany teren możemy wysiewać trawę. Najlepiej używać do tego siewnika, dzięki temu zrobimy to dokładniej i równomiernie. Wysiew „ z ręki” może spowodować rozsypanie większej ilości w jednym miejscu a mniejszej w innym. Następnie delikatnie przysypujemy ziemią, wyrównujemy i ubijamy wałem. Trawę podlewamy systematycznie, delikatnym, rozproszonym strumieniem. Po 6-10 dniach powinniśmy zaobserwować pierwsze wschody. 

Test siewnika i  nasion trawy Co dziś robimy

 

Pielęgnacja i nawożenie

Pielęgnacja trawnika w sezonie oprócz podstawowych czynności takich jak podlewanie czy koszenie powinna również polegać na nawożeniu, aby uzyskać jak najlepszy efekt wzrostu i wyglądu traw. Warto nawozić 2-3 razy w sezonie. Ostatni zabieg nawożenia wykonujemy w sierpniu. Wiosenne nawożenie trawnika przeprowadzamy po pierwszym koszeniu, na początku kwietnia. Optymalnymi warunkami do nawożenia są: pochmurny dzień, gdy trawa nie jest zbyt nagrzana przez słońce, ale jest sucha ( bez rosy czy kropli deszczu) najlepiej gdyby  gleba była wilgotna. Obszar przed nawożeniem najlepiej mocno wygrabić, a następnie równomiernie rozsypać, najlepiej użyć do tego siewnika, wtedy mamy pewność że trawa nie zostanie wypalona, co miało by miejsce gdybyśmy nasypali zbyt dużo nawozu.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl